AKTUALNOŚCI

NOWOŚĆ 01.05
NOWOŚĆ - wkręty zamiast Konfirmata
Nowość w technologii połączeń meblarskich zamiast Konfirmata

Zamiast konfirmata 6,4 x 50 – wkręt StarTurn CPP 4,0 x 50 lub – wkręt  RAPID 2000   4,0 x 50

 

Ostatnio coraz częściej pojawia się zapytanie do nas w sprawie zastąpienia wkrętów typu konfirmat jakimiś wkrętami samowiercącymi dla łatwego i szybkiego skręcania elementów mebli. Dokonaliśmy wielu prób z różnymi wkrętami i możemy z absolutną odpowiedzialnością zaproponować do tego celu wkręty StarTurn CPP 4,0 x 50. W próbach wkręcania wkrętów do zestawu 2 płyt (tak jak w szafce kuchennej) i pokazach w szeregu firmach założyliśmy, że wkręcamy wkręty o zbliżonych wymiarach jak konfirmat, awięc długość 50 mm i srednica taka, której wymiary, a konkretnie powierzchnia gwintu (czyli to co decyduje o sile skręcenia dwóch płyt) odpowiadająca konfirmatowi.

 

Według obliczeń powierzchnia gwintu konfirmata 6,4 x 50 to 15 mm²/zwój x 9 zwojów (tyle znajduje się w przyciąganej płycie) = 135 mm². Jeśli weźmiemy wkręt StarTurn CPP 4,0 x 50, to powierzchnia jego zwojów wyniesie 7,5 mm² x 17 zwojów w płycie przyciąganej = 128 mm². Jest to wielkość bardzo zbliżona do powierzchni konfirmatu.

 

Nasze próby wykonaliśmy początkowo na wkręcie ASTRA, ale okazało się, że wkręt bez patentowanych ząbków (jak SPAX, bądź StarTurn ) powoduje pękanie płyty niepodwierconej. Jeśli do tego celu użyjemy natomiast wkręt StarTurn CPP, to wkręcać go można w płytę bez nawiercania wstępnego i płyta nie wykazuje żadnych oznak pękania (jej pwierzchnia po obu stronach nie jest spęczona).

 

Drugim problemem przy wkrętach ASTRA było oparcie się stożka główki wkręta o powierzchnię płyty, co powodowało negatywny skutek optyczny (wystająca główka), jak również montowane koło siebie szafki były o tą wystająca główkę z płyty odpychane, ponadto nie da się na taką główkę założyć zaślepki a całościowy efekt jest fatalny.

 

Zastosowanie wkrętów z częściowym gwintem typu CPP lub CTP niweluje te niedogodności, ponieważ wkręty te posiadają żeberka frezujące pod główką. W ten sposób główka zostaje automatycznie zlicowana z powierzchnią płyty lub może być nawet głębiej wkręcona w razie potrzeby. W ten sposób można skręcać płyty bez absolutnie wstępnego nawiercania żadnej z nich. 

 

Porównując cenę wkrętów: cena wkręta CPP 4,0 x 50 w stosunku do ceny konfirmata 6,4 x 50 plasuje się aktualnie na poziomie ok.  13,- PLN/1000 drożej – to jednak jest koszt ceny wiertła do konfirmatów, które właśnie po ok. 1000 nawierceń trzeba zmienić.

Ponadto przy użyciu CPP kilka czynności mamy mniej: nawiercanie według szablonów, brak konieczności ew. ostrzenia wiertła, wkręcanie w absolutnie dowolnym miejscu, wkręcanie bezpośrednio wkrętarką 1 raz, a nie wiercenie i wkręcanie (oszczędność czasu), znacznie lżejsze wkręty (lżejsze pudełka i gotowe meble). Ponadto istnieje tak samo jak przy konfirmatach możliwość wsadzenia w gniazdo kolorowej zaślepki.

 

Najważniejszy element to jednak oszczędność czasu montażu mebli i możliwość dodatkowego montażu w dowolnym punkcie mebla w trakcie montażu u klienta !!!

a1_copy_1000

 

StarTurn CPP 4,0 x 50

 

Rapid 2000

 

 

Powrót do listy aktualności Przejdź do kolejnej aktualności
PRODUCENCI