Każdy kto profesjonalnie zajmuje się budownictwem drewnianym lub po prostu lubi w wolnym czasie majsterkować, zetknął się z pojęciem wkrętów ciesielskich, których bardzo często używamy do prac przy konstrukcjach drewnianych.
W wielu przypadkach wkręty ciesielskie są dużo lepszym rozwiązaniem niż gwoździe. Są dużo wytrzymalsze i bezpieczniejsze. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, np.: stali węglowej bądź stali nierdzewnej, mogą również posiadać powłoki zapewniające odporność na uszkodzenia mechaniczne, korozję atmosferyczną i impregnaty.
Wśród dostępnych na rynku wkrętów ciesielskich znajdziemy modele, które różnią się od siebie m.in. typem gniazda. Dla profesjonalnych zastosowań ważne jest zdolność przenoszenia bardzo dużych siły wkręcających – to wymaganie doskonale spełnia gniazdo typu gwiazdka we wkrętach typu StarDrive™. Zapewnia ono pewne wkręcanie, bez „wyskakiwania” bita, szczególnie w drewnie twardym, bez jego uszkodzenia.
Nie bez znaczenia jest szybkość i łatwość wkręcania, dlatego we wkrętach ciesielskich stosuje się rozwiązania, które ułatwiają wkręcanie bez wstępnego nawiercania drewna. Ostry szpic wkręta, ze specjalnie zaprojektowanym początkiem gwintu umożliwia łatwe wnikanie w różnego rodzaju drewno: miękkie i twarde, drewna egzotyczne oraz wszelkiego sklejki czy zestawy kompozytowe. Rozwiertak za częścią gwintowaną tworzy odpowiednio duży otwór dla części wkręta za gwintem, dzięki temu wkręcanie odbywa się bez oporu, a użycie mniejszej siły, oznacza szybsze i oszczędniejsze w energię wkręcanie.
Niektóre typy wkrętów (np.: StarDrive VG) posiadają specjalny rowek na gwincie, który ma właściwości tnące, dzięki czemu moment wkręcający zostaje znacznie zredukowany. Łatwość wnikania wkręta ciesielskiego zapewniona jest przez specjalne pokrycie poślizgowe.